Hlboké myšlienky všedného dňa: Bozk.

Autor: Daška Brösztl | 13.9.2015 o 23:59 | (upravené 14.9.2015 o 3:38) Karma článku: 2,61 | Prečítané:  1012x

Bozk, ach tá slastná (a našťastie zdraviu prospešná) droga! Ovplyvňuje naše hormóny a naše telo postupne stráca nad sebou kontrolu. ,,Bozkávam, teda žijem." Heinrich Heine.

Pri vášnivom bozku sa nám zrýchli tep, dych sa prehlbuje, zreničky sa rozširujú a mozog dostáva viac kyslíka. Podľa mňa práve ten kyslík a hormóny nás oberú o ,,rozum“ a pri bozkávaní (partnerskom) nedokážeme myslieť na nič iné, iba na to, že chcem viac a viac! Bozk spúšťa tvorbu oxytocínu – ,,hormónu lásky," ktorý podporuje sociálne väzby. Prvý bozk je náš úvod do sexuálneho života.

Kto si pamätá svoj prvý bozk od opačného pohlavia? Ideálne by bolo keby to bolo niečo krásne a nezabudnuteľné. No bozky sú rôznorodé. Mäkké, jemné, vášnivé, uslintané, rýchle, pomalé, akčné a tak podobne. Ale stále je to niečo neopísateľné silné čo dvoch ľudí spája a prepája stále viac.Ja vždy vravím, je to zdravé a mám to rada (samozrejme len s blízkou osobou), to by mohol byť aj recept na šťastie – bozkávanie sa. Endorfíny len tak poletujú vo vzduchu. Vyplavené endorfíny v organizme dokonca často zapríčiňujú spontánne euforické vlny čo môže byť samozrejme nesmierne milá záležitosť. Bozky znižujú hladinu stresového hormónu - kortizolu a navodzujú pocit šťastia a bezpečia. Len si spomeňte kedy ste sa naposledy uvoľnene alebo vášnivo bozkávali, a ako ste sa po tom cítili. Ja zvyčajne ,,po tom“ musím vyzerať ako malé dieťa čo dostalo vytúženú hračku a bezprostredne sa z nej teší. Šťastie, ktoré ma zaplaví je niekedy nekonečné a stále cítim druhé pery na svojich ústach. Som vyškerená, ako by som vyhrala minimálne tisíc eur a náladu mi skoro nič nedokáže pokaziť. A ak je to bozkávanie naozaj dokonalé cítim sa v bezpečí. Neviem z akého dôvodu no je to tak. Keď človek ucíti pery toho druhého na tých svojich niekedy stráca zem pod nohami a svet naozaj prestáva existovať. Sústredí sa len na to čo chce!

Môže byť teda bozkov priveľa? Podľa mňa nie. A môže to vyznieť nenásytne, nadržane či zúfalo no bozk je predsa tak krásna činnosť a to v akejkoľvek podobe. Či máte chuť vybozkávať malé chutné dieťa, ktoré je poriadne bacuľaté a stále sa usmieva (vo všetkej počestnosti), alebo dcéra vybozkáva svoju matku z čistej lásky ktorú k nej pociťuje, alebo proste vybozkávať svoju polovičku, po ktorej túžime.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za prešetrenie kauzy nehlasoval nikto zo Smeru.


Už ste čítali?