Írsko. (Galway)

Autor: Daška Brösztl | 12.3.2012 o 17:46 | (upravené 1.7.2014 o 21:53) Karma článku: 10,48 | Prečítané:  4534x

Svoje rodné mesto milujem najviac na svete. Ale veľmi tesne za ním je druhé pre mňa najúžasnejšie mesto aj miesto a tým je Galway. Keď sa blíži jar a slnko už pekne svieti spomeniem si že sa blíži deň sv. Patrika. A potom už po ničom inom netúžim len počuť pravú írsku hudbu, zažiť nikdy nekončiacu zábavu a ruch v meste, prívetivých a pohostinných ľudí, cítiť vodu na svojej koži či už z rieky, mora alebo jazier a vidieť najzelenšiu trávu na svete.

Galway - pohľad na Dlhú cestu z najobľúbenejšieho miesta na svete

Galway - pohľad na Dlhú cestu z najobľúbenejšieho miesta na svete

Do Írska chodím tak často ako sa mi len pošťastí. Prvé miesto, ktoré som navštívila bol práve Galway. Bolo to ešte v roku 2008 a potom 2010. Fotky ktoré som tam vtedy nafotila s ešte pomerne biednym foťákom mám ja uložené na pevnom disku v hlave. Ale rada by som ich tu niekoľko pridala na priblíženie jedinečných miest tejto fascinujúcej krajiny. (neskôr pridám aj iné mesta Írska.)

 

Jedna z dominánt mesta je kostol sv. Nicholasa (Mikuláša). Je najväčší stredoveký kostol v Írsku. Dokončený bol roku 1320. Neskôr bol niekoľkokrát prestavaný a rozširovaný. Vraví sa, že sám Krištof Kolumbus pred svojou ďalšou cestou do Ameriky sa bol v tomto kostole pomodliť. Kostol je trošku zašitý, nachádza sa na Market Street, ktorá je hneď vedľa Shop Street.

Hodiny na veži boli darom od bývalého rektora O'Sullivana. Boli nainštalované roku 1898. Smerujú na juh, východ a západ.

1.jpg

Kostol sv. Nicholas. (detail vstupného portálu.) Každú sobotu na Market Street vedľa kostola sa koná trh, ktorý je veľmi obľúbený.

1a.JPG

J .F. Kennedy memorial park. Nachádza sa v miestach kde roku 1963 bolo udelené čestné občianstvo mesta J. F. Kennedymu pri jeho návšteve. Park je neprehliadnuteľný vďaka fontáne (na fotke kovová bordová konštrukcia na ľavej strane.) Celý park je tiež známy ako Eyre Square, ktorými ulicami Eyre Square je park ohraničený.

2.jpg

Spanish Arch. Sa nachádza na východnej strane rieky Corrib. (Naproti Claddagh, časť kde sa Corrib vlieva do Galway zálivu. Predtým to bola rybárska dedina.) Spanish arch je už len oblúk, pozostatok hradieb zo 16. storočia. Za oblúkom sa nachádza časť, ktorá sa nazýva Dlhá cesta a je to rozšírené nábrežie. (Vzniklo v 18. storočí.) Vedľa sa nachádza moderná budova Galway múzea, v ktorom je vstup voľný. Je tam veľmi veľa zaujímavostí od pravekých vykopávok cez stredovek a samozrejme tradičná írska výroba.

3.JPG

Historické predmety z oblasti Galway

3d.JPG 3g.JPG

Typická loďka

3j.JPG

Fľaša z doby Tudorovcov

3k.JPG

Pohľad na Dlhú cestu

4.JPG

Druhá strana rieky Corrib a bývala dedinka Claddagh s kostolom. (Claddagh v preklade by malo znamenať niečo ako - po kamenistej pláži.)

6.JPG

7.JPG 8.JPG

Kirwan's Lane. Táto ulička je pomenovaná podľa rodiny Kirwan, ktorá kedysi vládla v meste. (Jedna zo štrnástich kmeňov vládnucich v Galway.) Je to veľmi známa a obľúbená ulička v centre. Pôvodne to bolo vnútro hradieb, ktoré obsahovalo viacero pamiatok zo 16. - 17. storočia.

10.jpg

Claddagh Ring. Tradičný írsky prsteň, ktorý sa nosí po celom svete. Jeho konštrukcia a zvyky s ním spojené vznikli v dedinke Claddagh. (Srdce - láska, ruky - priateľstvo, koruna - večnosť.)

11.jpg

Lynch's castle. Kedysi dom patril najmocnejšej rodine v meste. Budova je vápencová a zdobenie je írskou gotikou. Rodina Lynch je v Galway známa od 13. storočia kedy tam žila. Asi najznámejšia historka spojená s touto rodinou je udalosť so starostom James Lynchom. Jeho syn zo žiarlivosti zabil istého španiela. Nikto z mesta sa nemal k tomu aby voči tomuto skutku vykonal spravodlivosť. Napokon otec so zármutkom v srdci sa rozhodol, že sám vykoná trest. Túto udalosť pripomína pamätná tabuľa. (Táto udalosť by mohla obohatiť celosvetovú slovnú zásobu pravdepodobne o výraz ,,lynčovanie")

Dnes je to pobočka Allied Irish Bank (AIB) od roku 1930

12.jpg

Lynchovo okno odkiaľ bol podľa historky sotený syn starostu James Lyncha, samotným starostom (Market street.)

12r.JPG

12e.JPG

The King's Head. Kráľ je hlava je veľmi známa sieť reštaurácií a barov po celok Írsku

13.jpg

Ďalšie puby a pohostinstvá v meste, ktorých je neurekom

16.JPG

14.jpg

15.JPG

19.jpg

Galway je mesto plné farieb

21.jpg

... a najrozmanitejších umelcov, ktorí na ulici vystupujú, a nebránia sa žiadnemu euru

Pamätné sochy Oscara Wilde a Edwarda Wilde

22k.jpg

40.JPG

39.JPG

41.JPG

42.jpg

Ako vidieť umelecká duša nie je vekovo ohraničená ;)

43.JPG

44.JPG

55.JPG

Hlavná cesta, ktorou sa turisti uberajú je Shop Street, kde to stále žije. Tá smeruje až k mostu, kde keď sa ocitneme tak po ľavej strane je Spanich Arch a múzeum a po pravej strane cesta, ktorá nás zavedie až ku katedrále popri rieke.

45.JPG

46.jpg

54.JPG

Galway Cathedral. Táto do očí bijúca kamenná budova sa začala stavať roku 1956 na mieste bývalého väzenia. Je sídlom biskupa rímskokatolíckej diecézy Galway, Kilmacduagh a Kilfenora. 

47.JPG

Okná katedrály dodávajú interiéru hrejivý pokoj a dokonalé presvetlenie každého detailu

49.jpg

Detail stropu kupoly

50.JPG

Podlaha je vyrobená z mramoru, ktorý sa ťaží neďaleko. (Connemara mramor.) Celá katedrála pôsobí veľkolepo.

51.jpg

Salthill. Je to prímorská časť mesta. Chodí sem veľa turistov aj kvôli dlhej promenáde pozdĺž mora, na ktorej na nachádza množstvo pubov a reštaurácií.

52.JPG

53.JPG

Ak to mám zhrnúť, veľmi rýchlo som sa zamilovala do tohto mesta! Má všetko čo by jedinečné mesto malo mať, a ešte omnoho viac. Návštevu Galway nie, že odporúčam, ale je to nevyhnutnosť pre vaše dobro ;)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?