Írsko. (Connemara)

Autor: Daška Brösztl | 17.5.2012 o 19:10 | (upravené 3.7.2014 o 19:22) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  3034x

Neďaleko mesta Galway sa rozkladá Connemara, drsná a osamelá hornatá krajina s množstvom jazier. Je to jedna z najfantastickejších oblastí Írska. Pre mnoho ľudí je Connemara posledným nepoškvrneným kútom Európy. Pre Angličanov bola po dlhú dobu tabu (bol to kraj podvodníkov a zločincov, v 20.rokoch tu vládli oddiely IRA.) Oliver Cromwell sem v rokoch 1640 - 1650 vyhnal množstvo Írov, podľa príslovia: ,,Do pekla, alebo do Connachtu!" (Connaught zahrňuje oblasti Mayo, Roscommon, Connemaru... ). Dnešní návštevníci, ktorí sa tu zdržia aspoň chvíľu, sa môžu sami presvedčiť ako veľmi sa Angličania mýlili, pretože Connemara svojimi krásami pripomína raj, a nie peklo.

Connemara

Connemara

K tomuto miestu je asi najlepší prístup z Galway, alebo z opačnej strany z Clifden. Connemara je vlastne holá krajina nedotknutá, ale s veľmi osobitým pôvabom. V týchto miestach je ešte stále výskyt írskeho jazyka a zvykov, ktoré sú stále zaužívané. (Gaeltacht)

Connemara (Conamara pochádza z Conmhaicne Mara potomkovia Con Mhac), na západe Írska zložená zo širokého polostrova medzi Killary Harbour a Kilkieran Bay v západnej časti kraja Galway alebo juhozápad Connacht

Dvanásť kolíkov drsné pohorie tiahnuce sa cez Connemaru. (každý má svoj írsky názov) Svetlo, ktoré neustále mení náladu a tón krajiny vyráža dych

 

2.jpg

môj brat skočil do záberu

4.JPG

5.JPG

Connemara pony ... na každom kroku sme stretávali všade prítomne ovečky a k tomuto miestu neodmysliteľne patria aj kone

5a.jpg

Táto zem je posiata jazerami. Jeden koniec jazera ...

6.JPG

... druhý koniec

7.JPG

8.JPG

9.JPG

jedna z mojich najobľúbenejších fotografií

11.JPG

12.JPG

voda tak čistá, že človeku sa žiadalo do nej skočiť ... alebo aspoň hodiť kameň ;)

13.JPG

malé zastavenie pri ceste, po ktorej ak si dobre pamätám sme za celý deň nestretli ani jedno auto, alebo bolo jedno???

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

... pokračovanie dvanástich kolíkov ...

17a.jpg

17d.jpg

18.JPG

voda tak priezračná a čistá, že človek ako keby videl dvojmo. Vodná hladina, ktorá umožnila vidieť všetku krásu prírody hneď dvakrát!

19.JPG

Kylemore Abbey je najstarší z írskych benediktínskych opátstiev. Spoločenstvo mníšok majú dlhú históriu. Spoločnosť bola založená v Ypres v Belgicku v roku 1665. Účelom opátstva v Ypres bolo poskytnúť vzdelanie a náboženskú spoločnosť írskym ženám v časoch prenasledovania tu v Írsku. Na žiadosť kráľa Jakuba II. sa mníšky presťahovali do Dublinu v roku 1688. Avšak, vrátili sa do Ypres po porážke Jakuba v 1690. Ypres opátstvo opustili až kvôli zničeniu v prvých dňoch druhej svetovej vojny. Našli útočisko v Anglicku a neskôr vo Wexforde. Až nakoniec sa usadilo v Kylemore v decembri 1920

Hra svetla tu nikdy nekončí ... toto je už podvečer a slnko si neustále robilo čo chcelo :)

20.JPG

pokiaľ sme prešli s autom o pár metrov ďalej aby sme videli opátstvo z druhej strany, slnko nás opäť prekvapilo

20a.jpg

20d.jpg

22.JPG

Connemara National Park je ideálnym miestom pre oddych. Zahŕňa takmer 3000 hektárov - hory, močiare a lesy. Je to ideálne miesto, ako začať 7 km chôdze do 400m vysokého kopca - Diamantovej hory. Národný park bol založený a otvorený v roku 1980. Vstup je voľný, a sprístupnený do cca 17.30 (centrum, informácie, čajovňa) aj po tejto hodine sa tam dá ísť, nie je to uzamknuté, ale už tam nikoho z personálu nenájdete, ale komu to nevadí pokojne choďte :)

http://www.connemaranationalpark.ie/

23.JPG

25.JPG

Diamantová hora

27.jpg

Neskutočné miesto. Nikdy som si nemyslela, že na vlastné oči uvidím takýto úchvatný kus zeme. Connemara je už dlho považovaný za skutočný smaragd Írska. Kto má záujem o hory, osamelé údolia, nespočetné množstvo jazier a farebnú symfóniu modrej, zelenej, žltej a hnedej – nech navštívi Connemaru!  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?