Írsko. (Cliffs of Moher)

Autor: Daška Brösztl | 19.2.2013 o 16:30 | (upravené 3.7.2014 o 19:40) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  2152x

Jeden z najúchvatnejších výletov, na ktoré ma brat vzal bolo práve toto miesto. Fascinujúci kút západného pobrežia Írska - 8 km dlhé útesy, odkiaľ je za dobrého počasia vidieť až na vzdialenosť 100 km. Neďaleko útesov sa nachádzajú dve známe rekreačné strediská Lahinch a Liscannor.

 

 

Cliffs of Moher (UNESCO) ktoré som mala príležitosť si obzrieť, ponúka nekonečné množstvo zážitkov. Turistami početne navštevované nemožno vynechať! Prvé dojmy z útesov sú skutočne slovami ťažko opísateľné. Kto ich videl, tú gigantickosť, nikdy na to nezabudne

Zápa

1.JPG

Zaparkovali sme na parkovisku (ktoré je platené) a šli sme smerom k vstupnej bráne. Po pravej strane boli ,,v zemi“ vykopané domčeky, ktoré slúžia ako informačné centrum, obchody so suvenírmi a pod. Predávajú tam náramky, tašky, drevené výrobky, CDčka a iné doplnky (odniesla som si odtiaľ náramok, bola by škoda na takom peknom mieste nekúpiť si a časom nespomínať.)

 

 

2.JPG

 

4.JPG

Boli tvorené asi pred 320 miliónmi rokov v období karbónu

 

6.JPG

7.JPG

Napoleonská veža bola postavená v roku 1803 (na obrázku vpravo), je to blízko miesta, kde dávno pred 1.stor. nl. stála pevnosť Mothar, podľa ktorej skaly dostali svoje meno. (Napoleon ju dal zničiť aby tam stála jeho signálna veža)

8.JPG

14.JPG

15.JPG

O'Briens Tower postavená v roku 1835 Corneliusom O'Brienom (potomokom Briana Boru) ako rozhľadňa pre turistov, ktorí aj vtedy, navštevovali útesy. Veža stojí hrdo a majestátne na ostrohu útesu Moher. Cornelius bol človek, ktorý myslel na budúcnosť. Veril, že rozvoj cestovného ruchu by bol prínosom pre miestnu ekonomiku a vyviedol by ľudí z chudoby (on sám tiež staval múrovanú dlažbu pozdĺž útesov.)

16.JPG

 

17.JPG

19.JPG

Vzdialený dobytok na opačnej strane útesov ...

20.JPG

v skutočnosti vyzerali ako mravce :D

21.JPG

22.JPG

Z útesov je môžné vidieť Aranské ostrovy (Inishmore, Inishmean, a Inisheer), a v diaľke blikajúci maják na ostrove

24.JPG

25.JPG

26.JPG

Všade prítomné značenia, pre istotu ;)

27.JPG

 

28.JPG

 

30.JPG

31.JPG

Cliff of Moher, za mnou na vlnách útesov sa týči veža O'Briena, a v pozadí na mori je možné vidieť aranský ostrov (len neviem bohužiaľ, ktorý to je.)

32.JPG

 

33.JPG

36.jpg

23827773.jpg

Na takýchto miestach si vždy viac uvedomujem aká je príroda nekonečne krásna. A čo Boh stvoril ľudia by si mali vážiť a chrániť. Opäť sa mi na jazyk tlačili len ,,slová“ ako wow, ach, cííí. Sú to úchvatné scenérie, ktoré mi vyrážali dych svojou majestátnosťou. Drsné útesy, divoké more a vlny, ale aj malé zvieratká a vtáctvo a samozrejme krásny výhľad. To je Cliff of Moher

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?