Hlboké myšlienky všedného dňa: Odkladanie vecí ... Prokrastinácia.

Autor: Daška Brösztl | 30.11.2015 o 23:07 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  396x

Aj ja niekedy trpím touto ,,chorobou“ už veľa rokov. Či už počas štúdia, alebo aj v bežných veciach. Viem, že to mám len v hlave, ale moja hlava žije svoj vlastný život a mňa nie vždy zapája, nie to žeby ma zakaždým poslúchala.

Múdra encyklopédia uvádza, že to nie je číra lenivosť. Čiže nie je to fyzická, ale psychická záležitosť čo je podľa mňa horši variant. Odkladám skutočne všetko čo sa dá od uloženia ponožiek do skrine cez učenie sa na skúšku až po vybavovanie akýchkoľvek otravných záležitostí po úradoch či doktoroch. Milión ľudí odkladá všemožné veci. Zajtra napíšem seminárku, zajtra začnem cvičiť, zajtra ho niekam pozvem, zajtra dám výpoveď, zajtra už naozaj pôjdem na preventívu, zajtra začnem odznova, zajtra budem lepší človek. Sme schopní nájsť si kopec výhovoriek aby sme nespravili jednu vec, no dokopať sa k danej činnosti to je náročné. Reálny príklad je: radšej umyjeme riad, popraceme byt, spravíme si poriadok v starých súboroch, urobíme nezmyselnú foto koláž, vyčistíme si topánky a upraceme celý botník len aby sme sa ešte nešli učiť. (Nesmiem zabudnúť, že k tejto ,,chorobe“ nám dopomáhajú aj naše obľúbené seriály, a klasický sebaklam – pozriem si už len jeden diel, no nie ešte chcem vedieť ako to s nimi skončí tak ešte jeden a tak to pokračuje.)

Ťažko je bojovať proti niečomu, čo je našou vlastnosťou. Dá sa to, ale je to ťažké. Poeticky si niekedy vravím, že som ako Leonadro da Vinci, ktorý mal problém vydržať pri jednej činnosti. Často sa ja sama totiž sústredím na viacero problémov (áno som žena zvládam robiť viac vecí naraz, no tak max.3-4, ale 8 je už priveľa) a to rozbíja moju pozornosť na menšie kúsky, no a niekedy dokonca napokon nerobím ani jednu vec. Ale už na tom pracujem (niekoľko mesiacov) a poväčšine sa mi to darí. Treba sa len prinútiť, zaprieť, nevymýšľať a nehľadať sám pred sebou výhovorky (čo je trápne.) Dá sa to všemožne zadeliť, na hodiny počas dňa, dni v týždni, kedy vtedy spravím to a to. Ak splním zo začiatku pár ľahších vecí potom sa dokopem už aj k tým zložitejším, len treba začať.

„Čo môžete odložiť raz, odložíte vždy.“ Bill Gates.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?